top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תאלונים

סוגי פלטות ודיקטים לנגרות

אמ.די.אף - M.D.F

פלטה שנוצרת בתהליך תעשייתי שבמהלכו משתמשים בנסורת ואבק שיוף, סיבי תאית או שילוב של שניהם, לאחר סינון וניפוי יסודי ויבוש בתנור מערבבים את החומר עם דבק שרפי ואז יוצקים הכל לתבנית, התערובת עוברת דחיסה בלחץ גבוהה וחימום עד לקבלת פלטה אחידה וחלקה. פלטה כזו משמשת בדרך כלל לארונות, דלתות וחזיתות בשל מחירה הזול ודחיסותה הגבוהה, היא נהדרת ליישום והדבקת פורמייקה, מלמין, פורניר, פולימר וצביעה בתנור מכיוון שאינה משנה את צורתה עם השנים בניגוד לעץ מלא, החיסרון שלה זו הרגישות יתרה ללחות, אך כיום קיימים פתרונות שמשפרים את העמידות ללחות, פלטה עמידה ללחות תהיה בצבע ירוק בדרך כלל.


בתמונה נראים מזווית החתך סוגים שונים של פלטות ודיקטים מחומרים שונים ם, סנדוויץ, סיבית, MDF, OSB
פלטות ודיקטים שונים

סיבית

סיבית, או בשמה העברי - שבבית, היא פלטת עץ תעשייתי העשויה משבבי עץ, נסורת ופסולת עץ אשר נגרסים יחד ומעורבבים עם דבק יעודי. התערובת נכבשת ונדחסת תוך חום גבוה ולחץ אדיר בתהליך שנקרא שיחול (אקסטרוזיה) שבסופו מתקבלות פלטות אחידות ושטוחות, ניתן לזהות את הסיבית לפי השבבים בגודל בינוני, בשונה מMDF שבו לא ניתן לראות את השבבים.

בהשוואה לסנדוויץ' הרי מדובר בתהליך זול יחסית, אשר במהלכו מנצלים גם את האשפה ושאריות העץ היא פשוטה לייצור דחוסה מאוד אך גם כבדה יותר. משמשת כתחליף לסנוויץ' בעיקר כאשר יש צורך לחסוך עלויות.

לסיבית יש מספר חסרונות, מתפוררת בקלות יחסית ועל כן יש צורך בציפוי מלמין, פורניר או חומר אחר רצוי לצפות את הפלטה בצורה מקצועית כך שתהיה חשיפה מינימלית לסביבה. הסיבית סופגת מים, מתנפחת, ונהרסת במגע עם לחות ולכן יש להמעיט בשימוש בסוג הפלטה הזאת באזורים לחים.


או.אס.בי - O.S.B

פלטה שבדומה לסיבית מורכבת משאריות עץ בתוספת דבק יעודי, גם כאן התהליך מכיל דחיסה וחימום הפלטה רק שכאן הפלטה, מיוצרת ממחצלות גדולות של רצועות עץ בכיוון צולב בדומה לסנדוויץ' - שתי וערב. המחצלות מונחות זו על זו ומודבקות באמצעות שעווה ושרף סינטטי תחת לחץ כבד וחום רב. בדרך כלל משכבות של 15 ס"מ תתקבל פלטה של 15 מ"מ בלבד.

יש מספר סוגים של או.אס.בי וההבדלים הם בעיקר בדבקים, הסוגים מתחלקים למספרים 1-4

סוג 1 לא מבני ולא עמיד במים, סוג 2 מבני ועמיד למים בשטח הפנים, סוג 3-4 מבני ועמיד במים ולחות, מיועד לשימוש חוץ ובאזורים לחים.


סנדוויץ'

סנדוויץ' זו בעצם פלטת דיקט אשר עשויה מגזע עץ שנפרס לשכבות דקות. ניתן לשלב מספר סוגי עצים בפלטה אחת, השכבות מודבקות זו לזו בדבק יעודי בשיטת שתי וערב ותחת לחץ מכבש אדיר וחום גבוה. כמו כן ניתן "לתפור" את השכבות זו לזו מה שמיצר עמידות לאורך זמן ולא מאפשר לשכבות להיפרד זו מזו. בדיקט איכותי, שכבות העץ יעברו מין חיטוי בחומר דוחה חרקים ומזיקים ועל כן חייב להיבדק ע"י מכון התקנים ולקבל תו תקן ישראלי.

ללא תו תקן יהיה אסור לשימוש בישראל.

סוגי סנדוויץ' לנגרות, מה ההבדלים ואיך בוחרים?

  • צפצפה: סנדוויץ' זה אינו מתאים למטבחים כלל, כל שכבות הדיקט עשויות עץ צפצפה, עץ זול ורך במיוחד ורצוי שלא להשתמש בו, לצורכי נגרות - קל לזהות לפי צבעו הצהוב דהוי.

  • טווין: פלטה המורכבת משתי שכבות חיצוניות הנקראות גבון(אוקומה) בעל רמת קשיחות גבוהה אך מקורן של השכבות הפנימיות הינו בעץ הצפצפה אשר נחשב עץ רך מאוד וזול. דיקט טווין יכול לשמש לנגרות ואיכותו נחשבת לבינונית.

  • אוקומה: כפי שניתן להבין מהשם כל שכבותיו של הדיקט עשויות מעץ הגבון שנקרא גם אוקומה, מקורו במשפחת המהגוני ומצטיין ברמות בקשיחות גבוהה, צבעו חום אדמדם והוא הנפוץ ביותר בישראל בשל איכותו הגבוהה, סנדוויץ זה מומלץ לנגרות ועדיף על הטווין.

  • בירץ': פלטה זו היא ברמת הפרימיום, יקרה אך איכותית במיוחד, בירץ' (עץ ליבנה) מתאפיין בקשיחות גבוהה והינו בעל עמידות גבוה ללחות, משמש בעיקר לארונות מטבח ואמבטיה ולריהוט באיכות גבוהה במיוחד. ניתן לזהות אותו לפי צבעו הבהיר ומשקלו שיהיה בדרך כלל כבד יותר ב25% מדיקט אחר בעל מידות זהות. סוג זה מומלץ למי שלא מוכן להתפשר על איכות לאורך שנים ויהיה מוכן להוצאה לא מבוטלת.

אצלינו באלונים ניתן לרכוש את כל סוגי הפלטות והדיקטים לנגרות מלבד הצפצפה, ניתן לבצע חיתוכים למידה בתיאום מראש ובתשלום נוסף.

נשמח לעמוד לשירותכם, אנחנו כאן בשבילכם לכל שאלה.


286 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page